مجله ساتیان

درب و پنجره آکاردئونی

درب و پنجره آکاردئونی

می خواهیم مختصری در مورد درب و پنجره آکاردئونی و تفاوت آن ها با درب و پنجره کشویی و مزایا و معایب آن صحبت کنیم. چرا اغلب مردم هنگام فکر کردن به درب و پنجره آکاردئونی بر روی چهار چوب و نوع شیشه آن بیشتر تمرکز می کنند تا اجزای دیگری مانند محورها ،لولاها ،گیره ها و…؟ در صورتی که تمامی این مواردی که عنوان خواهد شد اگر به اندازه قاب و شیشه مهم نباشند کم اهمیت تر هم نیستند .

استفاده از یراق آلات نا مناسب یا بی کیفیت می تواند بر عملکرد کلی و طول عمر درب و پنجره شما تاثیر بگذارد .هنگام انتخاب تامین کننده این درب و پنجره ها بهتر است فردی را انتخاب کنید که از قطعات و یراق آلات با برندهای با کیفیت استفاده می کند به عنوان مثال شرکت ساتیان صنعت ساختمان وارد کننده بهترین برندهای یراق آلات درب و پنجره می باشد.

برندهایی مانند ROTO ،VHS،.VORNE برای تمامی تامین کنندگان درب و پنجره آکاردئونی یاد آوری کیفیت و نصب آسان می باشد. در ادامه به بررسی “درب و پنجره آکاردئونی” می پردازیم.

درب آکاردئونی و مزایای آن ها

وقتی در مورد درب های آکاردئونی صحبت می کنیم به نکات مهم باید توجه کنیم . مثلا کانال یا ریل که در ب و پنجره در هنگام باز و بسته شدن روی آن حرکت می کنند،خود چهار چوب درب ها از طریق یک پایه و غلتک آکاردئونی به مسیر یا ریل خود متصل می شوند این به هر لنگه درب اجازه می دهد تا به آرامی در طول مسیر بلغزد. یراق آلات مناسب بالاترین نقش را در نوع عملکرد و حرکت روان و مطلوب این سیستم دارد.

نصب یک درب 2 لنگه آکاردئونی بدون مسیر پایین یا ریل امکان پذیراما این کار توصیه نمی شود درست است که این سیستم ارزان تر است ولی امنیت پایین تری نسبت به درب های درگیر دارد و زمان بارندگی احتمال ورودی آب و سیل آب به داخل ساختمان و سازه وجود دارد. این نوع درب ها بیشتر برای فضای داخلی توصیه می شوند .

درب های کشویی یا آکاردئونی درب هایی هستند که هنگام جمع شدن روی هم قرار می گیرند و این جمع شوندگی به واسطه لولاانجام می گیرد و تمام لنگه ها مثل دستگاه آکاردئون بسته روی هم قرار می گیرند. اگر می خواهید درب ها عایق صدا و هوا باشند وضد لرزش باید مهر و موم قوی و عایق متراکم روی این درب ها اجرا گردد . این درب و پنجره ها چه از جنسPVCو چه از جنس ALU بسیار با دوام بوده و استحکام بالایی دارند .

عایق صدا،ضد حریق ،مقرون به صرفه و ضد آب و زنگ زدگی می باشد . برای سیستم آکاردئونی بهتر است از شیشه های 2 جداره یا 3 جداره استفاده کنید تا به عایق تر شدن آن کمک کنید . نوار عایق ضخیم را به پائین پنجره و ناحیه ای که پنجره با آستانه برخورد می کند اضافه کنید . این سیستم اثری مشابه درب یا پنجره کشویی ایجاد میکند.اما تفاوت آن در این است که تمام لنگه های بازشو آن هنگام بسته شدن در همان صفحه باقی می مانند و ظاهری تمیز به نما می دهند .

یکی از پر طرفدارترین ویژگی های خانه مدرن استفاده از درب های آکاردئونی است که حس بزرگی و باز بودن فضا را به ما اعطا می کند و نور مطلوبی به فضای مسکونی ما می بخشد . اگر قصد باز سازی خانه خود را دارید بفکر درب های شیشه ای آکاردئونی (تاشو) برای تقویت نمای جلوی محل سکونت خود باشید.

درب های تاشو روی ریل آکاردئون کار می کند .درب های آکاردئونی دارای بازشو های متعددی هستند که روی خود تا می شوند تا فضا ی اتاق را باز کنند ، این درب ها از داخل یا بیرون باز نمی شوند و فضای اضافه ای را نمی گیرند .بدین گونه که شما لازم نیست به یک ورودی کوچک لولا خور بسنده کنید و فضای ورود و خروج را خودتان تعیین می کنید . اگر نمی خواهید هر بار کل نما را باز کنید پس بهتر است درب ترافیک نصب کنید .

خصوصیات درب های آکاردئونی

این درب ها در چندین سبک و رنگ وجود دارد آنها زرق و برق دار به نظر می رسند و توهمی از فضای بیشتر را به ما القا می کند از این سبک درب ها هم در سازه های قدیمی و هم در مدرن قابل استفاده است. بر عکس درب های لولایی که فقط یک یا دو قفل در یک نقطه نصب می شود ،درب های آکاردئونی دارای چندین قفل چ در سراسر آن هستند این امر ایمنی و امنیت خانه شما را به حداکثر می رساند.

این پیچ و مهره ها در نقاط مختلف در امتداد مسیر کشویی درب قرار گرفته اند و سازه را غیر قابل نفوذ می کنند.تاشو چهار چوب درها همراه با نوع مناسب لعاب می شود و تقریبا نفوذ به آن غیر ممکن است .

استفاده از درب های آکاردئونی آلومینیومی برای فضای خارجی منزل شما بسیار ایده خوبی است و ایب عمر طولانی دارد و تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارد. درب های آکاردئونی یک نمای بزرگ پانوراما از فضای باز به ما می دهد .این درب ه برای افراد معلول و ویلچری گزینه بسیار مناسبی است .

یراق آلات مصرفی در این نوع درب و پنجره هااز پیچیدگی و مکانیزم خاصی برخوردار است که باعث افزایش قیمت پنجره های آکاردئونی نسبت به لولایی و… می شود که در بیشتر موارد از یراق آلات آلمانی با برند ROTO استفاده می شود برای تهیه این یراق آلات به سایت ساتیان مراجعه کنید. عواملی چون ابعاد درب و پنجره آکاردئونی، وزن پنجره،نوع پروفیل مصرفی وشیشه 2یا 3 جداره نیز در قیمت این سیستم آکاردئونی تاثیر گذار خواهد بود .

نکات قبل از نصب درب و پنجره آکاردئونی

مواردی که باید قبل از نصب درب و پنجره آکاردئونی باید بررسی شوند عبارتند از :

  • حداقل فضای مورد نیاز برای نصب درب و پنجره آکاردئونی باید دارای عرض 3-2 متر می باشد .
  • میزان بازشو در این نوع پنجره ها 45 سانتی متر تا 120سانتی متر است .
  • میزان ارتفاع بازشو در این نوع درب و پنجره ها 60 سانتی متر تا 240سانتی متر است .
  • حداکثر طول ریل برای درب و پنجره آکاردئونی 6 متر است .
  • با توجه به یراق آلات مصرفی مخصوص در درب و پنجره آکاردئونی، تحمل حداکثر وزن بازشو تا 100 کیلوگرم را دارد .

در پایین صفحه به چندین مدل از یراق آلات مصرفی درب و پنجره آکاردئونی با برند های معتبر نگاه می اندازیم.