مجله ساتیان

معرفی یراق آلات درب و پنجره

معرفی یراق آلات درب و پنجره

یراق آلات چیست؟ انواع یراق الات درب و پنجره

یراق آلات چیست؟ به قطعاتی گفته می شود که در ساخت و تکمیل بسیاری از قسمت های خانه همچون درب و پنجره و کابینت های آشپزخانه بسیار کارآمد می باشد. از کاربردی ترین یراق آلاتی که روزانه با آن سرو کار دارید، می توان به دستگیره پنجره، لولا درب، ریل کشو و… اشاره کرد.

ساخت یراق آلات از زمانی شروع شد که ذوب کردن فلزات رواج یافت. در گذشته انسان توانست فلزات را ذوب کند و با استفاده از آن یراق مورد نیاز زندگی خود را بسازد. یراق آلات در و پنجره یکی از مهم ترین و پر کاربردترین ابزار و یراق می باشد که وجود آن ها بسیار ضروری است. برای ساخت و تکمیل درب و پنجره های آلومینیومی حتما باید یراق آن را به درستی تهیه نمود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با انواع یراق آلات ساختمانی آشنا سازیم تا با آگاهی بیشتری بتوانید آنها را تهیه کنید.

انواع یراق آلات

به طور کلی یراق آلات انواع مختلفی دارد. هر یک از این ها، براساس نوع خاص خود برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با انواع موجود برای ساخت و تولید لوازم و ابزارهای مختلف آشنا می‌شویم:

یراق آلات ساختمانی

یراق آلات ساختمانی از پر کاربردترین انواع یراق الات هستند. این ها شامل آجربر، کف‌ساب، شیشه‌بر، ماله و حتی دوربین نقشه‌برداری می‌باشند. یراق آلات درب و پنجره دوجداره نیز در این دسته جای می‌گیرد.

نمونه هایی از یراق های مورد استفاده در و پنجره های ساختمان شامل این موارد است. یراق آلات تک حالته و دوحالته آلومینیوم، دستگیره پنجره سکوستیک، دستگیره مخفی پنجره کشویی، قفل درب سوئیچی آلومینیوم، غلطک پنجره کشویی، گیره مقابل زبانه قفل درب، دستگیره دوطرفه قفلدار، دستگیره مکانیزم فولکسی، دستگیره پنجره، سیلندر قفل، لولا، گیره اسپانیولت، کیپ کننده میانی، لولا وسط ثابت و قابل تنظیم، بازو کلنگی، سورمه کلنگی، لولا 3 تیکه رگلاژی، غلطک پنجره کشویی، اسپانیولت قفلدار درب، یراق آلات پنجره دوحالته، پنجره دولنگه بازشو از نمونه های این مورد هستند.

کاربرد یراق الات چیست؟

یراق آلات واژه‌ای کلی برای تمامی ابزارها و تزئینات جانبی به کار رفته در وسایل اطراف ما می‌باشد. از آنها برای ساخت در و پنجره، تولید کابینت، سازه‌های مختلف موجود در منازل، سرویس‌های بهداشتی، درب و پنجره های دوجداره و تک جداره، ابزارهای فنی، تجهیزات مهندسی و همه موارد مشابه استفاده می‌شود. استفاده از یراق آلات به دو دلیل کلی صورت می‌گیرد. در ادامه با یکدیگر به بررسی این دو دلیل می‌پردازیم:

استفاده از یراق آلات برای زیبایی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای یراق آلات زیبایی آن‌ها است. مثلا یک درب، یک پنجره دوجداره، یک کابینت یا یک کمد را در نظر بگیرید. مثلا برای درب نیاز به استفاده از دستگیره‌هایی است که در انواع و اشکال مختلف وجود دارد و علاوه بر کارآیی، به زیبایی درب نیز کمک می‌کند.

برای کمدها و کابینت‌ها نیز، استفاده از دستگیره‌های مختلف می‌تواند بر زیبایی ظاهری آن‌ها بیفزاید. در مورد درب و پنجره های دوجداره، انواع مختلف لولاها و دستگیره‌ها می‌توانند باعث تغییر سبک و جهت باز و بسته شدن پنجره‌ها شوند. به این ترتیب در زیبایی و کارآیی آن‌ها نقش موثری ایفا می‌کنند.

استفاده از یراق آلات برای آسان‌تر شدن کاربرد وسایل

یراق آلات به آسان‌تر شدن کاربری وسایل و ابزارها کمک می‌کنند. مثلا یک پنجره دوجداره را در نظر بگیرید. استفاده از انواع لولاها می‌تواند در کاربردی‌تر شدن پنجره از نظر نحوه باز و بسته شدن و روان بودن پنجره دوجداره به هنگام باز و بسته شدن تاثیر بگذارد.

در ادامه قفل‌های یک درب را در نظر بگیرید. قفل‌ها خودشان به تنهایی دارای انواع مختلفی هستند که زیرمجموعه بسیاری دارند. مثلا در پنجره های دوجداره جلوقفلی نوعی از یراق آلات است، که نقش مهمی در کارکرد آن‌ها دارد و به طول عمر مفید پنجره کمک شایانی می‌کند. یراق آلات درب و پنجره حتی در بهبود و عملکرد صحیح عایق‌بندی تاثیرگذار هستند.

درب‌های ورودی ساختمان نیز از دستگیره‌های مخصوص به خود استفاده می‌کنند که در انواع و اندازه‌های مختلفی در بازار وجود دارند. یراق آلات درب شامل دستگیره، قفل، سیلندر، جک پشت درب، آرام بند، چشمی، شب بند، ضربه گیر، لولا و دریچه پست می‌باشد.